
Dolní Bousov, doložený od 14. století, byl na městečko povýšen asi před rokem 1497. Znak mu propůjčil na žádost Oldřicha Filipa z Lobkovic císař Rudolf II. privilegiem z 3. července 1600.
Popis znaku:
V patě modrého v privilegium damaskovaného štítu je červená skála o třech pahrbcích, z nichž střední je vyšší, postranní nižší. Na středním stojí bílá okrouhlá věž s otevřenou branou v přízemí, se zlatými, černě kovanými vraty a zlatou vytaženou mříží. Věž má nahoře dvě slepá okna vedle sebe. Vrcholí cimbuřím o třech stínkách a červenou kupolovitou střechou. Po obou stranách věže stoupá ke krajům štítu rovněž bílá hradební zeď z kvádrového zdiva, po každé straně se dvěma klíčovými střílnami a s cimbuřím o čtyřech stínkách, krytých červeně. Nad věží se vznáší černá orlice, k levé straně obrácená, s křídly k letu roztaženými, se zlatými spáry, maje přes prsa a křídla zlatou nebo žlutou stuhu zakončenou na každé straně trojlístkem. V zobáku drží orlice zelenou větvičku se zlatou růží.
Originální podoba na privilegiu (pozor, už ani tato neodpovídá přesně popisu – má 5 vrcholků cimbuří místo přidělených tří):